Da bo obutev dolgo zagotavljala udoben korak in ohranila estetski videz, jo redno negujte. V pomoč sledijo splošna navodila za vzdrževanje.
Splošne oznake in piktogrami

Zgornji del obutve

Podloga in vložek

Podplat
Primer oznake materialov na obutvi
Splošni nasveti
- Čevlje redno negujte.
- Mokre ali vlažne obutve ne izpostavljajte direktnemu izvoru toplote.
- Čevljev nikoli ne čistite z bencinom ali drugimi organskimi topili. Zaradi topila usnje otrdi, izgubi sijaj in razteznost, spremeni barvo oziroma se trajno poškoduje.
- Suhe čevlje očistite in premažite ali prebrizgajte z ustreznimi čistilnimi sredstvi (krema ali sprej).
- Čevlje iz mehkega usnja po potrebi napnite s pomočjo napenjalnih kopit, da bodo obdržali obliko, se posušili in prezračili.
- Pri temperaturi pod -10 °C ne nosite lakastih čevljev, saj lahko lak popoka.
Vzdrževanje obutve
- Naravno usnje - krito (boks,napa)
- Obutev očistimo z vlažno krpo, mažemo pa jo s primerno pasto. Z mehko ščetko jo skrtačimo in s suho krpo spoliramo do visokega sijaja.
- Naravno usnje - velur, anilinsko usnje
- Obutev skrtačimo s ščetko. Če je potrebno, uporabimo sprej za velur. Uporaba vode ali vlažne krpe ni priporočljiva. Večje madeže je možno odstraniti z rahlim brušenjem suhega usnja z brezbarvnim brusnim papirjem granulacije 600, nato usnje večkrat skrtačimo v smeri poteka vlaken.
- Umetno usnje
- Obutev očistimo z vlažno krpo.
- Tekstilni materiali
- Prah odstranimo z mehko ščetko in obutev očistimo s suho krpo.
- Laminirani usnjeni in tekstilni materiali (polprepustne membrane)
- Vzdrževanje je enako, če je usnje podloženo oziroma laminirano z neprepustno membrano ali polprepustno membrano. Ker je večina obutvenega usnja hidrofobiranega, lahko vse bokse in nape (razen anilinske dodelave) čistimo tudi z vlažno krpo.
- Gumijasta obutev
- Obutev očistimo z vlažno krpo.
Materiali za obutev
Izbor usnja pomembno vpliva na uporabnost in namembnost obutve. Usnje ločimo glede na:
- izvor materiala: naravno usnje, umetno usnje.
- videz in način izdelave: boks, napa, velur, nubuk, lak usnje, anilinsko usnje, krito usnje, usnje s folijo, cepljenec, podloga.
- živalski izvor: goveje, telečje, kozje, ovčje, svinjsko, konjsko, ribje, kačje, nojevo ...
Naravno usnje
Je prijetno za nošenje, ima pore, zato pravimo, da diha v odvisnosti od vrste dodelave; se prilega in prilagaja nogi, pri nošenju daje občutek udobnosti; ima lastnost, da veže veliko vlage, zato ne daje občutka mokrosti; namenjeno je predvsem za suho vreme; večino obutvenega usnja se lahko s posebnimi postopki hidrofobira - usnje postane začasno vodoodbojno za določen čas, nato spet premoči.
Glede na izdelavo usnje delimo na:
- Boks: To so različne vrste usnja (telečji, svinjski, goveji), z dodelavami na lični strani usnja. Boks je trpežno usnje, uporabno za vse vrste obutve. Z anilinsko dodelavo usnje ohrani naravni videz (vidne dlačne luknjice, žile ter nagubanost lica). Usnje s kritno dodelavo (nanosom barve ali folije) zaščitimo in mu spremenimo izgled. Željen izgled lahko dosežemo tudi z vtiskanjem umetnih vzorcev ali imitacije naravnega lica drugih vrst živali. S "plastik" in lak dodelavo dobi usnje umeten videz. Tako dodelano usnje je trše od anilinskega, manj diha, vendar pa je vodoodporno, zato je pogosto v uporabi.
- Napa: Je gladko usnje, izdelano iz telečjih, govejih, svinjskih, kozjih in ovčjih kož. Usnje je mehkejše vrste. Možne so vse vrste različnih dodelav enako kot pri boksu. Uporabljajo jo za izdelavo mehke obutve.
- Usnje z brušeno površino: Za to vrsto usnja je značilno, da ima vlaknato (brušeno) površino. Izdelujejo ga iz zelo različnih surovin. Brusijo lahko mesno stran kože (velur) ali lično stran kože (nubuk). Izdelujejo ga lahko tudi iz stranskih produktov, ki nastanejo pri cepljenju govejih in svinjskih kož (cepljenci). Izdelki iz usnja z brušeno površino so zelo občutljivi na umazanijo, maščobo in predvsem na vlago, zato so primerni le za suho vreme.
- Podplatno usnje: Zelo razširjena je uporaba usnja za podplate iz govejih kož, ustrojenih z rastlinskimi strojili in dolgotrajnim postopkom. Usnje je prijetno mehko, vendar precej občutljivo: občutljivo je na vlago, pod vplivom vlage se razmehča in ni primerno za hojo po grobih in kamnitih površinah. Običajno je obarvano samo površinsko, barva se pri hoji poškoduje in odlušči.
Umetno usnje
Nadomešča naravno usnje. Oblikovanje umetnega usnja je glede na debelino približno enako kot naravno usnje. Umetno usnje ne diha in ne prepušča vode, zato je primerno za mokro vreme. Uporablja se za izdelavo zgornjega dela obutve, za zunanje in notranje dele, pri izdelavi podplata pa v kombinaciji z gumijastimi podplati ali s podplatom iz poliuretana.